İşçi Avukatı

İşçi Avukatı

İş avukatı genel olarak İşçi hakları, işçi fiyatları, çalışma şartları ve koşulları, işçi sendikaları ve patron-işçi ilişkileri konusunda her türlü mevzuat ve konuyu inceleyen iş hukuku, işçinin savunmasına yönelik temel ilkenin ışığında işleyen bir hukuk alanıdır.

Genel iş hukuku olduğu vakit sadece hizmet akdinden doğan ve bağımlı hizmet yükümlüğü içerisinde olan insan ilişkileri mercek altına alınmaktadır. İş hukuku çalışan, patron ve bu unsurların devlet ile olan ilişkilerini tertip etme emeliyle yola çıkar. Diğer hukuk dalları ile mukayese et iş hukukunda yoğun bir devlet müdahalesi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Devletin iş hukuku süreçlerine müdahele etmesi, onu karma hukuk kapsamına yakınlaştıran etkenlerden bir tanesidir.

Yukarıda söz etmiş olduğumuz, iş hukuku avukatlarının bakmakla yükümlü olduğu tüm davaların iş mahkemelerinde görüldüğünü söyleyebiliriz. İş mahkemesi avukatı, işçi ile patron arasındaki sözleşmeye dayalı hak ve yükümlülüklerin ihlal edilmesi vaziyetinde müvekkilinden aldığı vekalet ile iş mahkemesi üzerinden davayı yönetme yetkisine sahip olur. 


Share Post:

Yorum Yaz

Yorumlar (0)